BITERAP

NOVEMBER 2007, Der Standard – Spezial

Ako zastrešiť malých podnikateľov.

Združenie “BITERAP” v Bratislave prepája informačné a komunikačné technológie [ICT] – malých a stredne veľkých spoločností [SME]

Gregor Mayer z Bratislavy

Keď Peter Linhardt, riaditeľ bratislavskej softvérovej firmy FineSoft pred mesiacom v malom slovenskom meste Štúrovo prednášal pred 35 starostami, citoval motto Martina Luthera Kinga: “Mám sen.” Usiloval sa svojich poslucháčov presvedčiť o prednostiach efektívnej a úspornej miestnej správy. Linhardtova firma je súčasťou slovenského ICT združenia BITERAP. Desať spoločností a dve univerzity našli spoločný spôsob ako chronicky finančne slabé obce ešte z komunistickej krajiny previesť na prednosti systému moderného softvéru pre správu obcí bez toho, že by bolo potrebné úplne vyčerpať prostriedky obcí.

“Ponúkame shareware – voľne šíriteľný softvér, legálne a s licenciou,” vysvetľuje Linhardt. “Programy sú na serveri, ku ktorému im poskytneme prístup. Samosprávy teda si už nemusia kúpiť nijaký softvér, ale platia len za čas potrebný na jeho využívanie ako pri použití telefonickej linky.” K tejto iniciatíve sa zatiľ pridalo 25 obcí, časom by ich malo byť ešte viac. “Musíte sa niekedy prísť pozrieť na takýto miestny úrad na vidieku,” hovorí prezident BITERAPu Ján Chudík. “Sčasti úradníci pracujú na starých počítačoch Commodore. To sú muzeálne kusy.

“Peter Linhardt, profesor informatiky Ján Chudík a developer v oblasti nehnuteľností Ján Strelecký tvoria trojicu na špičke združenia ICT. Pravidelne sa stretávajú v budove na Zochovej 5 na úpätí bratislavského hradného kopca. Streleckého konzultačná spoločnosť pre nehnuteľnosti BIC Group budovu, ktorú prenajíma židovská obec, zrenovovala a prestavala ju na moderné kancelárske priestory a obchodné centrum. Miestnosti sú svetlé a presvetlené, chodby v starej historickej budove sú trochu kľukaté.

Traja páni majú každý okolo päťdesiatky a rok 1989 prežili ako osobný prelom, keď revolúcia pred 18 rokmi pomery vo vtedajšom Československu postavila hore nohami. Bolo treba dobehnúť technologické nedostatky, keďže na západe, ktorý bol modelom, medzičasom prebehla revolúcia v informačných a komunikačných technológiách. Kto chcel držať krok, musel presedlať. Linhardt a Strelecký, obaja pôvodne so vzdelaním strojného inžiniera založením vlastnej firmy zmenili svoj profil. Chudík sa vydal z výšok skúmania umelej inteligencie v Slovenskej akadémii vied do nížin podnikateľského prostredia.

Treba využiť synergie

Biterap založili spolu pred štyrmi rokmi. “Počítačové firmy na Slovensku sú všeobecne veľmi malé,” vysvetľuje Chudík svoju motiváciu. “Človek sa bojí jeden druhého kvôli konkurencii, ale my sme chceli toto myslenie prekonať a zistiť, či sa nedajú využiť synergie.” A naozaj, v tejto synergii partneri sú spojení tak, že ich produkty si vzájomne nekonkurujú. Popri malých a stredných firmách sú prítomné aj veľké spoločnosti, ako napr. pobočka Microsoft a Hewlett-Packard.

V Rakúsku nie je mentalita v oblasti informačných a komunikačných technológií výrazne odlišná. V krajine s už vytvorenými a pôsobiacimi inštitúciami iniciatíva k tvorbe prepojení vychádza aj z verejných ustanovizní.

Projekt Vienna IT Enterprises [VITE], vytvorený Wiener Wirtschaftsförderungsfond-om [WWF], má odvtedy už 130 členov.

“Práve malé podniky nemajú na trhu prehľad,” vysvetľuje Bernard Schmid. “Môžeme pomáhať pri nachádzaní správnych kontaktov a spoľahlivých partnerov.” Rýchlo sa združujúci trh regiónu Centrope si vyžaduje cezhraničný transfer technológií. A tak bolo logické, že BITERAP a VITE, ktoré medzitým spolupracujú aj so združeniami v Česku a Maďarsku, si našli k sebe cestu.

Projekt CITT [Centrope ICT technology Transfer] si dal veľké predsavzatie: organizáciu efektívneho prístupu obchodných partnerov k výsledkom výskumu univerzít a vyšších vzdelávacích inštitúcií. Prvý úspech sa už dostavil: Európska Únia projektu podnietenému VITE pred niekoľkými týždňami prisľúbila v rámci 7. Rámcového programu výskumu* svoju finančnúpodporu.

______________________________________________

* Seventh Framework Programme of the European Community (EC) for research and technological development for the period 2007 to 2013

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s